Vystoupení prezidenta AOBP na 181. Žofínském fóru – Armáda a druhý dech českého zbrojního průmyslu

Dne 22. Června 2015 se uskutečnilo 181. Žofínské fórum na téma Armáda a druhý dech českého zbrojního průmyslu. Na fóru promluvil mezi hlavními hosty ministr obrany Martin Stropnický, prezident AOBP RNDr. Jiří Hynek, NGŠ gen. Josef Bečvář a představitelé významných českých zbrojních firem Petr Rusek – předseda představenstva Tatra Trucks a.s., Jaroslav Černý – generální ředitel SVOS s.r.o., Josef Tichý – generální ředitel Explosia a.s., Petr Novák – generální ředitel Retia a.s., Jaroslav Trávníček – generální ředitel Poličské strojírny a.s. a Radek Jindra –ICZ a.s.

Fórum bylo zaměřeno na otázky českého zbrojního průmyslu, a to i v souvislosti s novou bezpečnostní situací v Evropě a ve světě, na podmínky exportu, dále na naši spolupráci v rámci NATO, úlohu armády a roli legislativních opatření, které se dotýkají její modernizace (novela zákona o veřejných zakázkách, výběrová řízení), navyšování armádního rozpočtu atd.

Ve svém vystoupení prezident AOBP poukázal na přemíru regulace, kterou zahltily podnikatelský sektor instituce EU, ale i domácí politická representace. Dále kritizoval způsob pořizování obranného materiálu, který je předkládám médii a některými institucemi jako běžný nákup, jakoby neexistovala jeho bezpečnostní dimenze k plnění bezpečnostních potřeb státu. V závěru doporučil opatření, kterými je možné udržet a rozvíjet obranný průmysl.

Celý projev naleznete v příloze.

Žofínské fórum 2015