Možnost zapojení do evropského obranného projektu FCAS

23.8.2019
Adhog Advertising, s.r.o.

Vážení členové,

Zasíláme informaci o možnostech zapojení do evropského obranného projektu „Future Combat Air System“ (FCAS) a to formou výzkumných, vývojových či výrobních aktivit.

FCAS je původně německo-francouzský projekt víceúčelového bojového letounu nové generace, s nímž se počítá jako s náhradou strojů Rafale a Eurofighter. FCAS je však také komplexním obranným systémem, který má zahrnovat přidružené drony, satelity a další výstupy. Komplet by měl být připraven do roku 2040. Zájmem obou zemí je, aby se do projektu zapojily i další evropské země. Zatím tak učinilo Španělsko – chce zvýšit zaměstnanost firem, které se na výrobě jednotlivých částí projektu budou podílet. Španělsko přispěje částkou 25 milionů EUR na dvouleté období koncepčního výzkumu; výdaje v následujících letech porostou, zároveň ale budou vznikat pracovní příležitosti zejména ve španělských pobočkách společností Airbus a Dassault.

Z našich firem se do jedné z dílčích částí projektu prostřednictvím vývoje bezpilotních prostředků zapojila také členská firma AOBP PBS Velká Bíteš, která navázala spolupráci na tomto projektu s jednou z nejvýznamnějších firem z leteckého obranného průmyslu v Evropě. Reálné uplatnění českých produktů v německo-francouzsko-španělském projektu FCAS však výrazně limituje fakt, že ČR není partnerem tohoto projektu.

Na základě podnětu pana Havlíčka, Ministra průmyslu a obchodu ČR jsme dostali výzvu ke zjištění zájmu českých firem o účast v projektu FCAS, kterou by MPO podpořilo.

Pro případné rozhodnutí o participaci ČR na tomto projektu a pro potřeby odhadu návratnosti vložených investic českým státem je nutné v první fázi specifikovat:

  • Seznam českých firem, které by měly zájem se do projektu zapojit
  • Rozsah služeb a produktů, které by mohly tyto firmy v rámci projektu nabídnout

Následně bude nutné odhadnout i množství finanční prostředků, které se českému státu vrátí prostřednictvím spolupráce českých firem na vývoji a výrobě výstupů z projektu. Záměrem je prezentovat předběžný zájem českých firem o zapojení do projektu FCAS zástupcům státní správy v relativně krátkém termínu, ideálně začátkem září. Prosím proto, abyste nám do konce srpna poslali odpověď na otázku, zda a jak se chcete do projektu FCAS zapojit.

V této chvíli probíhá pouze předběžné zjišťování zájmu pro zaslání prvních podkladů. Detaily budou upřesněny na koordinační schůzce k projektu, která proběhne v rámci dnů NATO v Ostravě dne 21. 9., čas bude upřesněn. V případě předběžného zájmu o zapojení se do tohoto projektu prosím kontaktujte Ing. Stejskalovou na stejskalova@aobp.cz nejpozději do 30. 8. 2019.