Informace k veletrhu IDET 2019

9.5.2019
Daniel Svoboda

Dovolte, abychom vám předložili první souhrnnou informaci k nadcházejícímu veletrhu IDET 2019 (29. – 31. 5. 2019).

Zahájení veletrhu se zúčastní předseda vlády ČR Andrej Babiš. Je plánována i dostatečná doba pro jeho návštěvu některých vystavujících firem na stáncích. Přítomen bude i ministr obrany ČR Lubomír Metnar, ministr vnitra ČR Jan Hamáček a další státní představitelé ze silových rezortů a zákonodárci.

Veletrhu se na pozvání ministra obrany ČR zúčastní jeho protějšky ze Slovenska Peter Gajdoš a Švédska Peter Hultquist. Na pozvání náměstka ministra obrany zatím potvrdily účast ministerské delegace z Arménie, Egypta, Filipín, Indie, Izraele, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Norska, Rakouska, Slovenska, Švédska a Turecka. Zúčastní se představitelé velení NATO a jeho agentur a představitelé Evropské obranné agentury. V rámci veletrhu proběhne zasedání „Muničního výboru“ (The Ammunition Support Partnership Committee) agentury NSPA, jehož se zúčastní 25 osob z 18 států. Dále budou na veletrhu přítomni přidělenci obrany z 20 zemí.

O všech změnách v seznamu delegací budeme průběžně informovat. Jakmile budou k dispozici jmenné seznamy, tak je zveřejníme. Požadavky na setkání s jednotlivými delegacemi a přidělenci obrany na stáncích zasílejte na mail kapic@aobp.cz. AOBP tyto požadavky předá MO, které je tak může navrhnout do programu těchto delegací.

AOBP pořádá ve spolupráci s MO a zastupitelskými úřady některých zemí „průmyslová fóra“ – setkání českých firem s firmami z Rakouska, Turecka a Švédska. Švédsko je v rámci IDETu Special Focus Country se zaměřením na spolupráci ve vojenském průmyslu. Švédská asociace bezpečnostního průmyslu SOFF uspořádá workshop o systému nákupu švédské vlády (datum a čas bude upřesněn) a 30. 5. 2019 od 11:30 hodin proběhne „Česko-švédský inovační seminář“, jehož program přikládáme. Informace o dalších akcích zašleme, jakmile budou kompletní. Dále ve spolupráci s MO a partnerskými organizacemi ze zemí V4 a Rakouska organizujeme seminář ke společným projektům v oblasti obrany a bezpečnosti, konat se bude 31. 5. 2019 od 10 hodin, místo bude upřesněno.

Závěrem vás zveme na společný stánek AOBP, našeho slovenského partnera ZBOP a MS line (Hala P stánek č. 124). Přikládáme i pozvánku na číši vína při příležitosti podpisu MoU mezi českou a slovenskou asociací dne 30. 5. 2019 od 13 hodin.

Informace k veletrhu IDET budeme průběžně doplňovat a jakmile bude k dispozici jmenný seznam delegací a významných hostů, tak vám ho zašleme.