Tisková zpráva – 14. Valná hromada

22.6.2010
David

TISKOVÁ ZPRÁVA
ASOCIACE OBRANNÉHO A BEZPEČNOSTNÍHO PRŮMYSLU ČR

Valná hromada Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu potvrdila nový trend

Asociace spolupracuje nejen s obranou, ale i s vnitrem

Ve středu 23.června se v Praze konala 14. valná hromada Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu (AOBP) za účasti vrcholných manažerů významných českých firem jako VOP Šternberk, Zbrojovka Uherský Brod,OMNIPOL, AERO Vodochody a LOM PRAHA, s.p. Valná hromada potvrdila trend stírání hranic mezi průmyslovou produkcí pro armády a pro policejní složky.

„Kromě tradiční spolupráce s Ministerstvem obrany ČR asociace uzavřela nově smlouvu i s Ministerstvem vnitra ČR,“ upozornil na valné hromadě Jindřich Ploch, prezident AOBP a generální ředitel LOM PRAHA s.p., státního podniku zaměřeného na opravy, modernizace a další služby pro ruské vrtulníky rodiny Mi. „Tato smlouva tvoří rámec pro spolupráci mezi českými podniky a Ministerstvem vnitra ČR např. v oblasti vědy a výzkumu,“ dodal. Ministerstvo vnitra ČR má v gesci mimo jiné transpozici evropské směrnice o ochraně kritické infrastruktury, která má velký vliv na zabezpečení Schengenského prostoru. Ochrana Schengenského prostoru dlouhodobě generuje poptávku po produktech a službách obranného a bezpečnostního průmyslu.

„Prioritou asociace je maximálně podpořit český obranný a bezpečnostní průmysl při získávání zakázek doma i v zahraničí. Proto se chceme aktivně zapojit do novelizace zákona o zahraničním obchodu s vojenským materiálem, která bude mimo jiné implementovat evropskou směrnici pro licencování vojenského materiálu,“ uvedl Jindřich Ploch. „Životní otázkou pro některé české podniky jsou offsetové programy, které jsou pro Českou republiku ekonomickou kompenzací za nákupy vojenského materiálu v zahraničí. Evropská komise na offsety nehledí právě přívětivě, přestože jsou běžné ve většině členských států EU. Asociace bude apelovat na představitele českého státu, aby podpořili zachování offsetů,“ uvedl dále prezident AOBP.

Účastníci valné hromady se shodovali, že budoucnost obranného a bezpečnostního průmyslu evropské země střední velikosti jako ČR je v kooperaci na mezinárodních projektech a subdodávkách. „V této oblasti chce asociace podpořit český průmysl vytvořením analýzy schopností členských firem, která bude podkladem pro zapojení našich podniků do mezinárodních projektů,“ upozornil Jindřich Ploch.

Fungování AOBP má silnou mezinárodní dimenzi. AOBP je plnohodnotným členem AirSpace Defence Association Europe, která zastřešuje většinu významných evropských a světových výrobních a obchodních firem v oblasti obrany a bezpečnosti. Jedním z konkrétních projektů, které AOBP podporuje, je vznik konsorcia českých firem HeliUnion, které nabízí komplexní služby pro zahraniční zákazníky provozující vrtulníky Mi-17 od výcviku osádek až po přestavby a modernizace. Prezident AOBP představil projekt Heliance na červnovém zasedání NIAG (NATO Industrial Advisory Group – Průmyslová poradní skupina NATO) v Bruselu. Dalšími důležitými zahraničními partnery AOBP jsou Evropská obranná agentura (EDA) a NAMSA (hlavní logistická organizace NATO).

AOBP ČR sdružuje celkem 85 firem. Český obranný průmysl dává práci zhruba 25.000 lidí a v roce 2008 měl celkový obrat téměř 100 miliard korun, z toho více než 6 miliard Kč přímo v oblasti obranných a bezpečnostních technologií.

 

Martina Fišerová, tisková mluvčí AOBP

Více informací o činnosti AOBP naleznete na www.aobp.cz