Den obranně – průmyslové spolupráce ČR – Ukrajina

9.8.2018
Kristýna Helm

Vážení členové,

Ministerstvo obrany připravuje spolu se Zastupitelským úřadem ČR v Kyjevě u příležitosti konání veletrhu Arms and Security projekt na podporu ekonomické diplomacie s názvem „Den obranně – průmyslové spolupráce ČR – Ukrajina“. Veletrh Arms and Security se bude konat ve dnech 9. až 12. října 2018 v Mezinárodním výstavním centru v Kyjevě (ul. Brovarskyj prospekt 15), přičemž předběžný seznam vystavovatelů lze poté nalézt na tomto odkaze. Fórum „Den obranně – průmyslové spolupráce ČR – Ukrajina“ se uskuteční dne 10. října 2018 v konferenčních prostorách zmíněného výstaviště a to zhruba od 10:00 do 16:00, přičemž bude zaměřeno primárně na rozvoj bilaterální spolupráce ČR a Ukrajiny ve vojenské oblasti.

Během první části fóra proběhnou prezentace českých a ukrajinských společností, ve druhé části se se uskuteční jednání mezi jednotlivými společnostmi (B2B). Jako největší přidanou hodnotu pro zástupce českého obranného průmyslu vidíme možnost jednání se státem vlastněným Ukrobronpromem, který účast potvrdil a který patří mezi nejvýznamnější zdejší odběratele českých obranných technologií. Bližší seznam ukrajinských firem, které se budou dialogu účastnit dodáme, jakmile bude k dispozici. Cílem fóra je navázání nových pracovních kontaktů českých a ukrajinských společností v oblasti obranného průmyslu za účelem definování nových společných projektů. Fóra se zúčastní delegace Ministerstva obrany ČR vedená náměstkem pro řízení sekce, která se v rámci veletrhu bude účastnit také mezivládního jednání. Ukrajina představuje lukrativní a perspektivní teritorium pro obchodní aktivity českých firem zejména kvůli rostoucí poptávce, ať už místního vládního nebo soukromého sektoru. Mimoto, zdejší obchodní potenciál v obranně-průmyslové oblasti se díky nedávné pozitivní změně licenční politiky ze strany MZV ještě navýšil.

Kancelář CzechTrade v Kyjevě je také připravena zorganizovat pro zainteresované firmy český stánek na veletrhu Arms and Security. V případě zájmu prosím v této věci kontaktujte  O. Antoněnka, tel.: +380 67 705 19 64, e-mail: kiev@czechtrade.cz. Ubytování účastnících se zástupců obranného průmyslu bude zajištěno prostřednictvím ZÚ v Kyjevě v hotelu Radisson (ul. Jaroslaviv Val 22). 

Prosíme o vyjádření vašeho případného zájmu o účast na Dni obranně – průmyslové spolupráce ČR – Ukrajina, a to ideálně do 24. srpna – účast potvrďte Mgr. Matějovi Novákovi z MO na novakm7@army.czPro případné dodatečné informace se prosím obracejte jednak na pana Nováka nebo na pana Františka Trojáčka, obchodního radu ZÚ v Kyjevě, tel.:  +380 50 44 16 794, e-mail: commerce_kiev@mzv.cz.